9.26.2018

Хто винен, що кожен сьомий підліток в Україні курить


Лілія Олефір виконавча директорка ГО "Життя": "Хто винен, що кожен сьомий підліток в Україні курить"


Так, кожен сьомий підліток в Україні курить тютюнові вироби.
Кожна друга дитина віком 13-15 років уже пробувала курити.
Поширеність тютюнокуріння серед хлопців віком від 13 до 15 років складає 16%, а серед дівчат 11%.
Це результати Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, яке проводилося Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в Україні у 2017 році.
Такі тенденції спонукають до роздумів про те, що ж все-таки стимулює вживання тютюну молоддю.

Адже куріння в громадських місцях заборонено, реклама тютюну заборонена, у школі дітям розповідають, що курити – це шкідливо, ба більше, поширеність куріння в Україні серед дорослих зменшилося з 25% у 2010 року до 20% у 2017 році.

Якщо уважніше подивитися на результати опитування, то можна побачити ось такі дані:
63% дітей віком від 13 до 15 років в Україні помічають рекламу тютюну або ж   стимулювання продажів тютюнових виробів у місцях продажу (магазинах, супермаркетах і кіосках).
Дійсно в Україні кожен магазин і кіоск прикрашають, як ялинку на Різдво.

Тут тобі вогні й підсвітки, панно і бокси, найрізноманітніші бренди сигарет – від найдешевших до преміум-класу.
У Києві взагалі складається враження, що точки продажів сигарет виконують функцію ліхтарів міста, адже навіть вночі тютюнові вітрини продовжують світитися, рекламуючи свою продукцію.
Аналогічні спостереження висловила українська молодь 14-34 років в опитуванні UNICEF. Реклама сигарет в Україні у місцях продажів – досить звичне явище, яке помічають 60% молоді.


Рекламу сигарет в Україні у місцях продажів помічають 60% молоді

Тільки от невідповідність у тому, що реклама, спонсорство і стимулювання продажів  тютюнових виробів заборонені в Україні з 2013 року.
Ось тому тютюнові компанії, недовго думаючи, попрацювали на славу й обладнали ледь не кожен магазин, супермаркет і кіоск рекламою та викладкою сигарет, яку назвали "інформацією для споживача".

Так тютюнова галузь інформує молодь про різноманіття тютюнових виробів, як наслідок, – кожен другий підліток віком 13-15 років заохочено купує сигарети в магазинах, супермаркетах, кіосках та у продавців з рук.

Здавалося б, проблема реклами тютюну в місцях продажів вже давно мала б бути вирішена.
Особливо враховуючи те, що в 2016 році депутати зареєстрували відповідний законопроект №4030а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров'я від шкідливого впливу тютюнового диму)".

Проте на арені з’являються тютюнові лобісти, які вдають із себе експертів із громадського здоров’я і борців за захист дітей і молоді від шкідливого впливу тютюну.
Однією із таких "експертів" з питань захисту громадського здоров’я від шкоди тютюну є Голова Комітету ВРУ з питань податкової і митної політики. Ніна Южаніна має досвід роботи бухгалтером, економістом, аудитором, працювала у податкових органах, а зараз очолює один з найвпливовіших комітетів ВРУ.

Саме цей досвід роботи дозволяє Ніні Петрівні наполягати на тому, що з дитячим курінням треба боротися у сім’ї, а громадські організації мають забирати з рук у молоді сигарети й не давати дітям курити.
Перед тим, як погодитися з настановами пані Южаніної, варто поглянути на рекомендації ВООЗ.

Кажете реклама заборонена? А тютюновики кажуть, що це не реклама.
#законопроект4030а


Так от, тютюнова індустрія системно співпрацює з PR і маркетинговими компаніями з метою розробки таких інструментів, щоб їхня цільова аудиторія – некурці (діти і молодь) викурили свою першу сигарету. А згодом цих людей поглинає нікотинова залежність.
З огляду на це, ВООЗ, відповідно до статті 13 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, рекомендує запровадити комплексну заборону будь-яких форм прямої й непрямої реклами, спонсорства, стимулювання продажів тютюнових виробів.

Аналогічну позиціювисловлює ВООЗ щодо потреби повної заборони куріння у громадських місцях, адже не існує безпечного рівня вторинного тютюнового диму.
Ця рекомендація ВООЗ відображена в законопроекті №4030а.
Крім того, варто пам’ятати, що регулярно кожна друга дитина віком 13-15 років дихає тютюновим димом у приміщеннях громадських місць, а 71% дітей змушені дихати димом від сигарет на відкритому просторі у громадських місцях.

Певне здивування викликає той факт, що позиція Ніни Петрівни щодо недоцільності розгляду у першому читанні законопроекту №4030а, яку вона нещодавно висловила публічно, збігається з баченням тютюнових корпорацій в Україні, які висловлюються категорично проти заборони викладки сигарет.

За оцінкою однієї з компаній, "результати таких ініціатив є сумнівними".
Натомість дослідження ВООЗ на основі Глобального опитування молоді у 130 країнах світу показує, що заборона демонстрації тютюнових виробів у точках продажу сприяє тому, що молодь менш схильна експериментувати з курінням сигарет.
В іншому дослідженні було встановлено, що в країнах, де заборонили викладку сигарет, спостерігається зниження поширеності куріння серед молоді у перший місяць після впровадження заборони.

Подібне обмеження діє у більш ніж 30 державах світу, зокрема у Канаді, Великій Британії, Норвегії, Фінляндії, Ірландії, Хорватії, Білорусі, Росії, Австралії, Новій Зеландії, Непалі, Панамі та Кенії.
Разом з цим, заборону розміщення сигарет у вітринах магазинів та кіосків підтримують 68% громадян України, відповідно до дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у лютому 2017 р.

Складається враження, що пані Южаніна під тиском транснаціональних тютюнових корпорацій змушена ризикувати своєю репутацією заради збереження статусу кво в українському антитютюновому законодавстві.

Тиск тютюнового лобі на Голову Податкового Комітету настільки потужний, що Ніна Южаніна навіть змушена бути публічним обличчям кампанії з протидії антитютюновим законопроектам, які не стосуються акцизних питань.
Можна тільки здогадуватися, що мотивує пані Южаніну протистояти повній забороні куріння в приміщеннях, забороні викладки, збільшенню штрафів за куріння у заборонених місцях, відновленню права громадян захистити своє право на вільне від тютюнового диму повітря.
Тому наша громадська організація звертається до Голови Верховної Ради Андрія Парубія із проханням не зважати на протютюнову позицію Ніни Южаніної та вносити на голосування антитютюновий законопроект №4030а наступного сесійного тижня. 

Ніна Южаніна може досить вже блокувати законопроект №4030а🚭? Голова Податкового Комітету не повинна визначати долю антитютюнових ініціатив.
Норми законопроекту 4030а жодним чином не стосуються податків на тютюнові вироби, то чому тоді пані Южаніна протидіє розгляду законопроекту 4030а⁉️

Лілія Олефір, виконавча директорка ГО "Життя", спеціально для УП.Життя
__________
Підписуйтесь на новини сайту #ТверезийЧернігів та на наші канали у соцмережах, щоб завжди бути проінформованим з важливих алкогольно-тютюнових питань та подій, які відбуваються в Україні та світі.